مقل ازرق

خواص بی نظیر مقل ازرق

ماهیت مقل ازرق

کلمه مقل مشترکا به دو نوع دارو اطلاق می گردد : اولی : مقل مکی که میوه نوعی درخت است و فعلا در موردش صحبت نمیکنیم و دیگری مقل یهود که اطبای زمان ما آن را مقل ازرق می نامند که دو نوع از آنرا می شناسیم که یکی از آنها را صقلی می نامیم و دیگری را عربی.

مقصود ما از مقل یهود صمغی است که در کشور مغرب می روید و رنگ آن آبی است –در زیر نور آفتاب به رنگ آبی می زند- و صقلی رنگش سیاه بودن و از نوع عربی نرم تر است.

بهترین انواع مقل آن است که از سنگ و خار و خاشاک پاک باشد و قوامی شبیه آدامس – منظور شیره سقز است- داشته باشد ،

به راحتی در مایعات حل گردد (البته این صمغ به طور کامل حل نمی شود منتهی مقداری از آن در محلول آبی یا آبی الکلی و یا بزاق دهان حل شده و بطور موقت شیری رنگ می شود و از این خصوصیت فیزیکی می توان پی به انواع اصلی و تقلبی آن برد)

طعم مقل تلخ است و هرچه کهنه تر باشد تلخ تر می شود و تیزی و تندی آن بیشتر می گردد.

جوهره مقل ترکیبی از دو قسمت هوائی و مائی (آبکی ) است و جزء خاکی آن لطیف بوده (بخاطر حرارت محترقه) و به همین خاطر طعم آن تلخ می گردد و نیز جوهر آن لطیف است.

چسبناک بودن آن دلالت بر وجود اجزای آبی خاکی در آن میکند و چرب بودن آن دلیل بر وجود جزء هوائی آن و همینطور سبکی آن دلالت بر هوائیت موجود در آن می کند.

به خاطر وجود اجزای هوائی به میزان زیاد و نیز اجزای زمینی لطیف آن قابلیت غذائیت برای بدن نداشته و دوای مطلق به شمار می رود.

در مورد طبیعت و مزاج مقل و پیش بینی کارهائی که می تواند در بدن انجام دهد

مقل یهود به علت وجود هوائیت زیاد و حرارت سوخته جزء خاکی -که سبب تلخی آن است – به تردید مزاج گرمی دارد و نیز حتما محلل و ملطف است و نیز به خاطر وجود چربی موجود در آن –در ظاهر مقل در موقع لمس مقداری چربناکی احساس می گردد- حتما ملین است.

به خاطر هوائیت موجود در آن خشکی آن خیلی زیاد نیست و در نتیجه خشکی زیادی در بدن ایجاد نمی کند.

البته هر مقدار کهنه تر بشد خشک کنندگی اش بیشتر می شود ، چون در حین کهنگی خاصیت تحلیل آن بیشتر شده و خشکی اش بیشتر می گردد و نیز به خاطر اینکه در حین کهنه شدن مائیت آن کمتر شده و جزء آتشین بیشتر می گردد و طعمش میل به تندی و تیزی می کند و نیز نرم کنندگی اش کمتر می گردد.

قطعا این دارو لایه بردار –جلاء- و باز کننده است زیرا تلخی موجود در آن گواه است و حتما تسکین دهنده درد هست –به خاطر تحلیل مواد موجود در اعضاء درد ها را ساکت می کند – و حتما پزنده –منضج- فضولات نیز بوده و به خاطر حرارت موجود در آن بطور جدی می تواند برای ورم ها –داخلی و خارجی – بسیار مفید باشد (به خاطر پزندگی مواد و تسکین درد ها و تحلیل مواد ایجاد کننده درد و ورم )

و نیز خون جامد را روان کرده – به همین خاطر در پاکسازی عروق بی نهایت می تواند موثر باشد-

بی تردید باز کنندگی مقل در اوج خودش است زیرا وجود سه خاصیت لایه برداری ، تحلیل و تلطیف را با خود دارد و تلطیف آن همراه با نفوذ کنندگی است (به خصوص کهنه آن ، چرا که همراه با تلخی ، تندی هم پیدا می کند )

باز کنندگی مقل قوی بوده و بدون شک مدر بول است وبه خاطر تلخی اش بدون شک به شدت لایه بردار و پاک کننده است ، نفوذ کننده به شدت بوده و بدون شک سنگ شکن بی نظیری هم خواهد بود.

تاثیر مقل برای اعضای فوقانی بدن و اعضای سینه

مقل به علت زیادی خاصیت نرمی بخشی و حل کنندگی اش برای حل کردن و از بین بردن اورام سفت و خنازیر بسیار مفید است

خصوصاً اگر با آب بزاق شخص در حالت روزه داری یا شخص در حالت ناشتا مخلوط گردد و سپس قورت داده شود( و این به سبب این است که آب بزاق شخص در وقت روزه داری علت بالا بودن حرارت سبب بالا رفتن حرارت دارو شده و خاصیت نرمی بخشی آن را افزایش می دهد)

و نیز ورم های سخت و سرد را از بین میبرد به خصوص ورم های داخل بدن را و اگر با سرکه مخلوط گردد سعف(خشک ریشه یا زخم های مزمن موجود بر سر) را به صورت مصرف ضمادی از بین می برد.

مصرف خوراکی آن به عنوان یک دارو برای قطع ریزش رطوبات(نزلات) از سر به چشم استفاده می گردد.

به خاطر جوهر لطیفی که دارد قدرت نفوذ به داخل سینه را داشته و در صورت تداوم مصرف تاثیر آن بر اعضای موجود در قفسه سینه قوی است و به همین خاطر جهت رفع سرفه های کهنه بسیار مفید و اثرگذار است.

به خاطر خاصیت نرمی بخشی و ایجاد حالت پختگی که در ماده می کند و نیز به همین خاطر برای تنگی نفس و آسم و انتصاب نفس( بیماری که انسان قادر به نفس کشیدن نیست مگر آنکه راست نشسته گردن راست کرده و سر را بالا کند)
و مجاری ریه را باز می کند.

و همه اینها به خاطر ایجاد پختگی است که در مواد ایجاد کننده بیماری می کند و نیز خروج خلط را با سرفه تسهیل می‌کند
و هر آنچه زخم عفونت و چرک در ریه باشد را دفع می کند.

و به همین خاطر جهت زخم های موجود در سینه و ریه بسیار مفید است و برای ورم های موجود در قصبه الریه ( اندام غضروف مانند موجود در ریه) نیز مفید می باشد ودرد های موجود را نیز به خاطر از بین بردن عوامل بیماری زا از بین می برد

و نیز درد های موجود در سینه و پرده های ریه را ساکت می کند.

به خاطر قدرت نرم کنندگی و تحلیل خون جامد زیر چشم ها( کبودی زیر چشم) در نواحی دیگر پوست را برطرف میکند و نیز سایر لک های شبیه به این را نیز برطرف می کند

و اگر با روغن و شیره انگور و مقداری عرق نعنا مخلوط گردد، پف و ورم در قسمت های مختلف پوست را از بین می برد.

و اگر با بزاق شخص روزه دار مخلوط گردد سردرد و درد در پلک را از بین میبرد ونیز سفیدی موجود در پلک را می کشد.

تاثیر مقل ازرق بر اندام های گوارشی و اندام های دفعی بدن
مقل ازرق با قدرت تحلیل(حل کنندگی یا از بین برندگی) و نرم کنندگی اش ورم های موجود در معده را از بین برده و ورم های موجود در کبد و روده ها نقاط دستگاه گوارش را به خوبی از بین می برد

دل پیچ را ساکت کرده و نیز بادشکن قوی به شمار می رود
ناحیه مقعد را به خوبی تقویت کرده و برای زحیر( نوعی بیماری روده ای )مفید است

از خصوصیات بارز این دارو این است که ورم های موجود( کیست ها) درد تخمدان و بیضه ها را از بین می برد.

وقتی خورده شود بلغم را دفع می کند و میزان مصرف آن یک تا دو درهم است البته اگر به تنهایی مصرف گردد اگر همراه با سایر داروها مصرف گردد این میزان به نصف درهم کاهش می یابد.

از دیگر خواص آن مدر بودن و قاعده آور بودن آن است( خاطر خاصیت بازکنندگی ای یا تفتیح) سنگ کلیه را با لایه برداری و نفوذ کنندگی( به خاطر حضور مواد تلخ آن) از بین می برد و در این مورد کهنه ان بهتر عمل میکند( به خاطر زیاد تر بودن گرمی و گزندگی اش)

گفته می‌شود که قدرت جنسی را نیز زیاد می کند

زایمانرا راحت کرده و جنین را بیرون می فرستد( مصرف به صورت فرزجه) و این خواص را با خوردن و یا دود دادن اش نیز به خوبی انجام می دهد و انسدادهای موجود در کلیه و مثانه را نیز به خوبی باز می‌کند

اگر به صورت خارجی بر روی بواسیر گذاشته شود دانه های بواسیری را به خوبی برطرف می کند

اگر مقل در شیره انگور پخته شود برای بواسیر و زگیل مناسب است و به خاطر خاصیت نرمی بخشی که دارد برای از بین بردن واریکوسل(ادره الماء) مفید بوده و دهانه رحم را اگر بسته شده باشد به خوبی باز می‌کند و نیز میلان رحم( جابه جایی رحم که ممکن است افتادگی رحم نیز در بر بگیرد) و نیز جهت انضمام رحم( چسبندگی رحم) نیز مفید است.

به خاطر خاصیت خشک کنندگی و پاک کنندگی و قاعده آوری رحم را به خوبی پاک و تمیز میکند و نیز مثانه را به خاطر خاصیت ادرار آوری پاک میکند و نیز خون حیض بند آمده به سبب احتباس اخلاط غلیظ( امتلا اخلاط) باز می کند

به خاطر خصوصیت لطیف کنندگی و باز کنندگی فضولات غلیظ گیر افتاده در روده بزرگ را پاک کرده و باعث سهولت دفع می شود

تب موجود در اطفال را به تنهایی از میان می برد ونیز ورم بیضه را به خوبی در همه سنین برطرف میکند.

بقیه خواص مقل

خاصیت نرمی بخشی برای سختی و سفتی همه اندام های بدن مفید است به خصوص سفتی اعصاب و به خوبی آنها را گرم میکند انسداد های عصبی را خوبی باز کرده ورم های سفت و قدیمی و سوداوی را به خوبی درمان میکند(ورم های خارجی و داخلی)

مصرف خوراکی مقل جهت گزش گزندگان، کزاز و بادهای غلیظ و سفتی روده و سایر اندام ها مفید است اگر با آب گرم نوشیده شود و بر روی ورم های سفت ضماد شود آنها را نرم میکند

از جمله خواص دیگر مقل بهبود طاعون است و گفته می شود که چاق کننده است و این البته به خاطر خاصیت غذایی آن نیست بلکه به خاطر ایجاد نرمی است.

اگر مقل ساییده شده و با آب باقلا پخته شود و موضع زگیل با آن شسته شود و این عمل تکرار گردد زگیل را برطرف میکند و نیز جهت فتق مناسب است.

منبع : الشامل فی الطب ابن نفیس

ترجمه و نشر : مهندس عزتی رنجبر

شما میتوانید این گیاه ارزشمند را با قیمتی باورنکردنی از سایت کرویا تهیه کنید!

برای خرید این محصول کلیک کنید.

20پاسخ
 1. سعید کریمی
  سعید کریمیگفته:

  سلام
  من مادرم در گردنشون
  خارگردنی دارند
  و گفتند باید جراحی کنند
  آیا گزاشتن این ماده روی گردنشون تاثیری در نرم کردن این خار داره
  و آیا عوارضی داره متشکر؟

  پاسخ
  • کرویا
   کرویاگفته:

   سلام عوارضی ندارد و به احتمال قوی موثر خواهد بود. خار گردن هم یک نوع التهاب هست و مقل ازرق بسیار عالی هست برای این نوع التهاب البته کرم خارپاشنه ما را تهیه کنید که از مقل ازرق درست شده

   پاسخ
 2. سعید
  سعیدگفته:

  ملک ازرق در حقیقت باد بر است و در درمان هر بیماری همراه با داروهای دیگر کاربرد موثری دارد. ازجمله
  بواسیر کمر درد یبوست و مشکلات گوارشی زونا و…

  پاسخ
 3. ناشناس
  ناشناسگفته:

  ایا این گیاه مقل ارزق برای ترک اعتیاد ب مواد مخدر کارایی داره . ممنون از شما و توضیحات شما

  پاسخ
 4. فاطمه
  فاطمهگفته:

  لطفا مصرف صحیحش رو هم‌بفرمایید
  من پسرم حساسیت داره و به شدت سرفه میکند چه جوری براش استفاده کنم؟

  پاسخ
 5. حسین
  حسینگفته:

  با سلام و تشکر*
  و همچنین مقل ازرق قوای ماسکه سیستم گوارشی را تقویت کرده و جهت تقویت معده و دفع و رفع اسهال بسیار نافع است و قابض میباشد

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.