Empty cart

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

درمان میکروب معده

نشانه ها و علائم میکروب معده

درمان میکروب معده، دغدغه بسیاری از افراد است. آیا تابه‌حال شده است که احساس سوزش معده کنید؟ یا اینکه بی جهت حالت تهوع داشته باشید؟ و یا مدام در حال آروغ زدن باشید و یا از نفخ شکایت کنید؟ این علائم و بسیاری از علائم دیگر می‌تواند حاکی از این موضوع باشد که ممکن است معده شما آلوده به میکروب شده باشد. این همان میکروبی است که از آن به‌عنوان هلیکوباکترپیلوری یاد می‌شود. هلیکوباکتر پیلوری مشکلی شایع در میان مشکلات دستگاه گوارش است که می‌تواند به بافت معده آسیب برساند و فرآیند هضم و جذب مواد غذایی توسط معده ما را مختل کند. در این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد هلیکوباکترپیلوری و درمان میکروب معده بیشتر بدانید.

در این مقاله این مطالب را می خوانید:

میکروب معده (هلیکوباکترپیلوری) چیست

اجازه بدهید کمی دقیق‌تر موضوع را بررسی کنیم. قبل از اینکه به سراغ درمان میکروب معده برویم باید بدانیم که اصلاً این میکروب چیست؟ تا بتوانیم برای آن درمانی مناسب پیدا کنیم.
این میکروب ناشی از رشد باکتری اچ. پیلوری (H. pylori) در معده است. این باکتری که تصاویر آن را در زیر می بینید، به داخل مخاط معده نفوذ میکند و از دست اسید معده در امان می ماند. به این بیماری هلیکوباکترپیلوری یا هلیکوباکتری هم گفته می شود. این باکتری رشته ای با تاژک هایی که دارد به سطح داخل معده می چسبد و باعث تخریب مستمر قشاء معده می شود. به همین علت، هلیکوباکتری دلیل اصلی زخم معده و 80% از موارد سرطان معده است. در یک پژوهش بالینی که توسط دکتر سلیمانی انجام شده است، بیان شده: (از میان عوامل عفونی و میکروبی مولد سرطان، هلیکوباکتر پیلوری، شاخص‌ترین باکتری مطرح در سرطان‌زایی است. لینک مقاله)

از سمت چپ: (A): تصویر بدنه داخلی معده (به بخش سفید شده بالا دقت کنید) / (B): همان ناحیه، با تاباندنِ لامپ فلورسنت، نشان میدهد که ناحیه سفیدرنگ که در عکس فلورسنت سبز رنگ شده است، محل فعالیت شدید باکتری اچ. پیلوری است. / تصویر میکروسکپی از باکتری اچ. پیلوری

بدن انسان حاوی انواع مختلف باکتری ها و میکروب هاست که برخی برای بدن لازم هستند. به آنها فلور میکروب خوب گفته می شود. مشکل این باکتری که تقریبا 60% مردم ایران به آن مبتلا هستند، مقاومت به درمان است. اکثر مردم ما دچار سوءهاضمه هستند و نمیدانند که اگر آزمایش خون هلیکوباکتری بدهند، قطعا میکروب معده دارند!

دلیل این عدم آگاهی است که درمان های شیمیایی برای این باکتری کارساز نیست، این باکتری به آنتی بیوتیک عادت میکند و مقاوم می شود. متاسفانه از آنجایی که آنتی بیوتیک هم سیستم ایمنی را تضعیف میکند و هم فلور میکروبی خوب معده را از بین میبرد، این بیماری تشدید میشود. در این مقاله به راهکار های مکمل درمان و راهکار قطعی درمان کامل میکروب معده، که حاصل بیش از 15 سال پژوهش آکادمیک و دانشگاهی هست را بیان میکنیم.

علائم و نشانه‌ها

هرکسی ممکن است به‌راحتی و بدون هیچ علائمی به هلیکوباکتر پیلوری مبتلا شود. بیشتر عفونت‌های هلیکوباکترپیلوری بدون هیچ علائم و نشانه‌ای هستند. این بیماری با حس ناخوشایند در معده، مشکلات گوارشی نامحسوس که عموما بیماران به آن عادت کرده اند خود را نشان میدهد. در کودکان، علائم ورم معده ممکن است شامل حالت تهوع، استفراغ و شکم درد باشد، اگرچه این علائم در بسیاری از بیماری‌های دوران کودکی دیده می‌شود.
هلیکوباکترپیلوری که قبلاً Campylobacter pylori نامیده می‌شد، همچنین می‌تواند باعث زخم معده شود (به‌عنوان زخم معده شناخته می‌شود) در کودکان بزرگ‌تر و بزرگ‌سالان، شایع‌ترین علامت بیماری زخم معده، درد شکم یا سوزش در شکم است، معمولاً در ناحیه زیر دنده‌ها و بالای ناف این دردها و عوارض می‌تواند اتفاق بیفتد. این درد اغلب با معده خالی بدتر می‌شود و به‌محض اینکه فرد غذا بخورد، شیر بخورد یا داروی ضد اسید بخورد بهبود می‌یابد.
کودکانی که به بیماری زخم معده مبتلا هستند، می‌توانند زخم‌هایی داشته باشند که خونریزی کرده و باعث هماتمزیس (استفراغ خونی یا استفراغی که شبیه زمین قهوه است) یا ملنا (مدفوع سیاه، خونی یا شبیه قیر) باشد. کودکان خردسال مبتلا به زخم معده ممکن است چنین علائم واضحی نداشته باشند، بنابراین تشخیص بیماری آن‌ها دشوارتر است.

علت ابتلا به میکروب معده

از نظر علمی، دقیقا مشخص نیست که از چه طریقی از یک فرد به فرد دیگر انتقال پیدا میکند. چیزی که از نظر تجربی مشهود است از طریق بزاق دهان و مدفوع قابل انتقال است. در نتیجه استفاده از سرویس بهداشتی عمومی و عدم شست و شوی کامل دست ها میتواند موجب انتقال باشد تا غذای آلوده، آب آلوده و… از آنجا که راه انتقال بسیار ساده است، بیش از نیمی از مردم جهان و در کشور خودمان حدود 60% مردم به این بیماری آلوده شده اند.

عفونت معده

یکی از نکاتی که بصورت خلاصه لازم است در مورد آن صحبت شود، عفونت معده است. میکروب معده میتواند در صورتی که تشدید شود باعث عفونت معده شود. بسیاری از پزشکان عموما میکروب معده را عفونت معده توصیف میکنند. موارد بسیاری با ما برای مشاوره تماس میگیرند که حتی در آزمایش میکروب معده داشته اند اما دکتر به آنها عفونت معده اعلام کرده است. واقعیت این است که عملا تفاوتی وجود ندارد، مگر در موارد استثنا، میکروب معده، عامل اصلی عفونت است. در نتیجه در صورتی که هر کدام از این نام ها مختلف را شنیدید، بدانید مشکل از باکتری اچ. پیلوری است.

درمان میکروب معده

انواع آنتی بیوتیک هایی که برای درمان میکروب معده استفاده می شوند

عفونت‌های هلیکوباکترپیلوری معمولاً حداقل با دو آنتی‌بیوتیک مختلف هم‌زمان درمان می‌شوند تا از مقاومت باکتری در برابر یک آنتی‌بیوتیک خاص جلوگیری کنند. همچنین پزشک برای بهبود زخم معده شما داروی مهارکننده اسید را تجویز یا توصیه می‌کند.
داروهایی که می‌توانند اسید را سرکوب کنند عبارت‌اند از:

 • بازدارنده‌های پمپ پروتون (PPI). این داروها تولید اسید را در معده متوقف می‌کنند. چند نمونه از PPI تا عبارت‌اند از: امپرازول (Prilosec)، اگزومپرازول (نکسیوم)، لانزوپرازول (Prevacid) و پانتوپرازول (Protonix).
 • مسدودکننده‌های هیستامین (H-2). این داروها ماده‌ای به نام هیستامین را که باعث تولید اسید می‌شود، مسدود می‌کنند. یک مثال سایمتیدین (Tagamet HB) است.
 • سابسیلسیلات بیسموت. این دارو که بیشتر با نام تجاری Pepto-Bismol شناخته می‌شود، با پوشاندن زخم و محافظت از آن در برابر اسید معده عمل می‌کند.

پزشک شما ممکن است توصیه کند که حداقل چهار هفته پس از درمان، آزمایش H.pylori را انجام دهید. اگر آزمایشات نشان داد که درمان ناموفق بوده است، شما ممکن است یک دوره دیگر از درمان را با ترکیبی متفاوت از داروهای آنتی‌بیوتیک انجام دهید.

درمان گیاهی میکروب معده

برای درمان گیاهی میکروب معده، دو راهکار وجود دارد. راهکار ابتدایی مکمل های درمانی است. مکمل درمانی مانند پروبیوتیک، چای سبز و… میتوانند به عدم تشدید و درمان کمک کنند. پیشنهاد میشود افرادی که مبتلا هستند از این موارد در رژیم غذایی خود استفاده کنند. راهکار دوم، درمان کامل و قطعی است که به تازگی در دسترس عموم قرار گرفته است. در ادامه این دو راهکار را بررسی میکنیم:

مکمل های درمانی گیاهی

کلم بروکلی به همراه روغن زیتون برای کنترل میکروب معده

در زیر لیست درمان های مکمل گیاهی را مشاهده میکنید:

پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها به حفظ تعادل بین باکتری‌های خوب و بد روده کمک می‌کنند.، مصرف پروبیوتیک ها قبل یا بعد از درمان استاندارد هلیکوباکتر پیلوری ممکن است سرعت ریشه‌کنی را بهبود بخشد. آنتی‌بیوتیک‌ها باکتری‌های خوب و بد معده را از بین می‌برند. پروبیوتیک ها به دوباره پر کردن باکتری‌های خوب کمک می‌کنند. همچنین ممکن است خطر ابتلا به رشد بیش‌ازحد مخمر را کاهش دهد. محققان شواهدی یافتند که نشان می‌دهد باکتری Lactobacillus acidophilus بهترین نتیجه را دارد.

چای سبز

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که چای سبز ممکن است به از بین بردن و کاهش رشد باکتری‌های هلیکوباکتر کمک کند. این مطالعه نشان داد که مصرف چای سبز قبل از عفونت، از التهاب معده جلوگیری می‌کند. مصرف چای در هنگام عفونت از شدت ورم معده می‌کاهد.

روغن‌زیتون

روغن‌زیتون همچنین ممکن است باکتری‌های H.pylori را درمان کند. مطالعه‌ای در سال 2007 نشان داد که روغن‌زیتون توانایی ضد باکتریایی شدیدی در برابر هشت سویه H.pylori دارد. سه مورد ازاین‌گونه‌ها به آنتی‌بیوتیک مقاوم هستند. روغن‌زیتون همچنین در اسید معده پایدار می‌ماند.
ریشه شیرین‌بیان
ریشه شیرین‌بیان یک درمان طبیعی رایج برای زخم معده است. همچنین ممکن است با H. pylori مبارزه کند. طبق نتایج یک مطالعه در سال 2009، ریشه شیرین‌بیان مستقیماً باکتری‌ها را از بین نمی‌برد، هرچند می‌تواند از چسبیدن آن به دیواره‌های سلول جلوگیری کند.

جوانه کلم بروکلی

ترکیبی در جوانه‌های کلم بروکلی به نام سولفورافان ممکن است در برابر H. pylori مؤثر باشد. تحقیقات روی موش و انسان نشان می‌دهد که این ماده التهاب معده را کاهش می‌دهد. همچنین ممکن است حملات باکتری‌ها و اثرات آن را کاهش دهد. یک مطالعه معتبر در مورد افراد مبتلابه دیابت نوع 2 و هلیکوباکترپیلوری نشان داد که پودر جوانه کلم بروکلی با باکتری‌ها مبارزه می‌کند. همچنین عوامل خطر قلبی عروقی را بهبود بخشید.

درمان کامل با داروی گیاهی

در بالا به مکمل های درمانی گیاهی پرداختیم، مکمل های درمانی در بیشتر افراد توان درمان این بیماری را ندارد. راهکاری که به عنوان درمان کامل میکروب معده شناخته می شود، پرپولیس زنبورعسل است. در ادامه به معرفی پروپولیس و تاثیر آن بر میکروب معده می پردازیم.

پروپولیس یا بره موم چیست

موم و بره موم معمولا اشتباه گرفته می شود. بره موم ماده ای برای محافظت است کندو است. در تصویر بره موم را مشاهده میکنید.

پروپولیس (بره موم، به انگلیسی: Propolis *) یکی از محصولاتی است که زنبور عسل در کنار عسل و ژل رویال در کندو تولید می کند. این ماده درمانی به تازگی توجه جامعه پزشکی را به خود معطوف کرده است.

پروپولیس در بدن کندو و ورود های کندو یافت می شود. رنگ آن سبز تیره تا قهوه ای تیره است.  ماده مواثر در بره موم فلاونوئید ها هستند که تاثیر شگرفی بر بدن انشان دارند. فلاونوئیدها ترکیبات پلی فنلی هستند که به طور عمده در گیاهان یافت می شوند.

زنبورعسل فلاونوئید را ضمع گیاهان برداشت کرده و با استفاده از آنزیم‌های معده خود پروپولیس را تولید‌میکند. پروپولیس برای محافظت از کندو در برابر “باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها” می باشد. فلاونوئید ماده ای دارویی با خواص زیر است:

 • فلاونوید یک ماده آنتی اکسیدانی قوی و ضد رادیکال های آزاد است؛
 • این ماده در بازسازی سلولی در بدن نقش جدی ایفا می کند؛
 • موجب تقویت سیستم ایمنی تا 2.5 برابر می شود؛
 • عامل درمان عوامل التهاب و عفونی است؛
 • قارچ کش و نابود کردن بیماری های باکتریایی؛
 • تاثیر ویژه بر درمان بیماری های ویروسی،
 • پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری های عفونی؛
 • جوانسازی بافت های بدن، پوست و گوارشی و…

پروپولیس سرشازترین منبع فلاونوئید در جهان است. این ماده با ترکیب با آنزیم های معده زنبور عسل تولید شده و دارای خواص بی نظیری است که می تواند بدون نیاز به هیچ داروی شیمیایی، با فراوری صحیح و با استفاده از تجهیزات پیشرفته عصاره گیری، تبدیل به یک داروی قوی و درمان بدون عارضه بسیاری از بیماری ها باشد.

اثر پروپولیس بر میکروب معده

هدف از تولید آنتی بیوتیک و مشتقات آن مانند پنی سیلین، مترونیدازول، سفالکسین و… درمان بیماری های عفونی بوده است. متاسفانه این ماده شیمیایی است و به دلیل عدم هوشمندی به هنگام حمله به بافت بیمار، علاوه بر عامل عفونی، سلول های سیستم ایمنی بدن را که در حال مبارزه با بیماری هستند را نیز نابود می کند. این اثر مستقیم عوارض مختلفی مانند مقاومت آنتی بیوتیکی ایجاد می کند که سالانه جان بیش از 15 میلیون نفر در سراسر جهان را میگیرد.

نظر دکتر رزاقی، در مورد اثر قطره بره موم (پروپولیس) کرویا

مکانیزم اثر پروپولیس ( بره موم ) با آنتی بیوتیک های شیمیایی کاملا متفاوت است. در ابتدا باید اشاره کنیم که این ماده طبیعی است، به این معنی که هیچ گونه ماده شیمیایی و تولید بشر، در آن استفاده نشده است؛ در نتیجه با بدن هارمونی کامل دارد. پس از استفاده از بره موم یا پروپولیس این اتفاقات در بدن می‌افتد:

 • پروپولیس با گشادکردن رگ های خونی ناحیه بیماری خون‌رسانی به ناحیه بیمار را راحت تر می کند.
 • با افزایش خون رسانی بافت بیمار سریع تر بازسازی می شود و عفونت و بیماری از ناحیه تخلیه می شود و از طریق کلیه ها دفع میشود.
 • به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی قوی، مانع افزایش رادیکال های آزاد می شود و احیا سلولی را به حالت طبیعی می رساند.
 • سیستم ایمنی بدن را تا 2.5 برابر تقویت کرده و مانع رشد و تکثیر عامل عفونت می شود.

بدین ترتیب پروپولیس را مقالات و پژوهش های علمی به عنوان قوی ترین ماده طبیعی با خاصیت بالای آنتی بیوت fیکی میشناسند. پروپولیس، مخصوصا بصورت عصاره فراوری شده (خالص شده از آلودگی ها و فراوری شدن برای هضم و جذب بالاتر) میتوانید علاوه بر درمان هلیکوباکتری، از بازگشت بیماری به علت تقویت سیستم ایمنی جلوگیری کند.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

در این مقاله تلاش داشتیم به سه رویکرد درمان میکروب معده یا هلیکوباکترپیلوری بپردازیم. دیدگاه اول، درمان شیمیایی است که از دیدگاه پژوهشی مضرر و در موارد بسیاری، بی فایده است. تمامی پزشکان متخصص، نسبت به مقاومتی که باکتری اچ. پیلوری به درمان دارد آگاه هستند و صرفا به علت نبود گزینه دیگر انواع چرک خشک کن ها تجویز میکنند. دیدگاه دوم درمان با مکمل های گیاهی است مانند مواردی که در بالا اشاره شد. در این مورد در برخی موارد می تواند هم از رشد بیماری پیشگیری کند و هم درمان کننده باشد. اما در نهایت قطره پروپولیس کرویا، می تواند بهترین راهکار درمان کامل و قطعی این بیماری باشد. می تواند در ویس زیر، نظر مهندس عزتی در مورد این محصول را بشنوید.

ویس مهندس عزتی رنجبر، در مورد بسته درمانی میکروب معده کرویا

برای اطلاعات بیشتر در مورد بسته درمانی میکروب معده کرویا، روی دکمه زیر بزنید تا وارد توضیحات بیشتر شوید. اگر سوالی دارید می توانید در بخش نظرات این صفحه بپرسید تا توسط کارشناسان شرکت در اسرع وقت به شما پاسخ داده شود.

6 نظر

زهره تابان 2 سپتامبر 2021

واقعا فقط با داروی شما درمان میشه؟ من 5 ساله با این بیماری درگیرم و دارم عذاب میکشم. وزنم کم شده و نمیدووم چیکار کنم 😭

پاسخ
کرویا نویسنده 3 سپتامبر 2021

خدا را شکر افراد زیادی درمان شدند. انشالله که برای شما هم موثر باشه

پاسخ
از کجا بگیرم 2 سپتامبر 2021

داروی شما رو از کجا بخرم؟

پاسخ
کرویا نویسنده 3 سپتامبر 2021

از صفحه فروشگاه وبسایت میتونید سفارش بدید

پاسخ

این میکروب با پروپولیس در چه زمانی بهتر میشه؟ لازمه چرک خشک کن هم بخورم؟ دکتر برای من روزی 6 چرک خشک کن 500 نوشته، من بعد از جراحی پلاتین دستم روزس 4 تا میخوردم و خیلی سخت بود… چیکار کنم؟

پاسخ
کرویا نویسنده 3 سپتامبر 2021

سلام خیر نیازی به استفاده از چرک خشک کن ندارید اگر از پروپولیس استفاده کنید

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم