Empty cart

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

درمان میکروب معده

درمان میکروب معده، دغدغه بسیاری از افراد است. آیا تابه‌حال شده است که احساس سوزش معده کنید؟ یا اینکه بی جهت حالت تهوع داشته باشید؟ و یا مدام در حال آروغ زدن باشید و یا از نفخ شکایت کنید؟ این علائم و بسیاری از علائم دیگر می‌تواند حاکی از این موضوع باشد که ممکن است معده شما آلوده به میکروب شده باشد. این همان میکروبی است که از آن به‌عنوان هلیکوباکترپیلوری یاد می‌شود. هلیکوباکتر پیلوری مشکلی شایع در میان مشکلات دستگاه گوارش است که می‌تواند به بافت معده آسیب برساند و فرآیند هضم و جذب مواد غذایی توسط معده ما را مختل کند. در این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد هلیکوباکترپیلوری و درمان میکروب معده بیشتر بدانید.

میکروب معده (هلیکوباکترپیلوری) چیست

اجازه بدهید کمی دقیق‌تر موضوع را بررسی کنیم. قبل از اینکه به سراغ درمان میکروب معده برویم باید بدانیم که اصلاً این میکروب چیست؟ تا بتوانیم برای آن درمانی مناسب پیدا کنیم.
باکتری معروف معده یا همان هلیکوباکتر پیلوری نوعی باکتری است که در معده یافت می‌شود. به‌احتمال‌زیاد از طریق غذا و آب آلوده به مواد مدفوع پخش می‌شود. خطر شیوع بیشتر در مناطقی که شرایط زندگی بیش‌ازحد شلوغ، بهداشت نامناسب و آب آشامیدنی ناامن دارند وجود دارد. این باکتری با آسیب زدن به پوشش مخاط معده و ایجاد التهاب باعث مشکلات گوارش در انسان می‌شود.

درمان میکروب معده 2

بیشتر بخوانید :کشف درمان جدید هلیکوباکتر معده

علائم و نشانه‌ها

هرکسی ممکن است به‌راحتی و بدون هیچ علائمی به هلیکوباکتر پیلوری مبتلا شود. بیشتر عفونت‌های هلیکوباکترپیلوری بدون هیچ علائم و نشانه‌ای هستند. در کودکان، علائم ورم معده ممکن است شامل حالت تهوع، استفراغ و شکم درد باشد، اگرچه این علائم در بسیاری از بیماری‌های دوران کودکی دیده می‌شود.
هلیکوباکترپیلوری که قبلاً Campylobacter pylori نامیده می‌شد، همچنین می‌تواند باعث زخم معده شود (به‌عنوان زخم معده شناخته می‌شود) در کودکان بزرگ‌تر و بزرگ‌سالان، شایع‌ترین علامت بیماری زخم معده، درد شکم یا سوزش در شکم است، معمولاً در ناحیه زیر دنده‌ها و بالای ناف این دردها و عوارض می‌تواند اتفاق بیفتد. این درد اغلب با معده خالی بدتر می‌شود و به‌محض اینکه فرد غذا بخورد، شیر بخورد یا داروی ضد اسید بخورد بهبود می‌یابد.
کودکانی که به بیماری زخم معده مبتلا هستند، می‌توانند زخم‌هایی داشته باشند که خونریزی کرده و باعث هماتمزیس (استفراغ خونی یا استفراغی که شبیه زمین قهوه است) یا ملنا (مدفوع سیاه، خونی یا شبیه قیر) باشد. کودکان خردسال مبتلا به زخم معده ممکن است چنین علائم واضحی نداشته باشند، بنابراین تشخیص بیماری آن‌ها دشوارتر است.

علل بروز عفونت هلیکوباکتر پیلوری

علت دقیق آلودگی سیستم گوارش به H.pylori شناخته شده نیست. باکتری H.pylori ممکن است از طریق تماس مستقیم با بزاق، استفراغ یا مواد مدفوع از فردی به فرد دیگر منتقل شود. هلیکوباکترپیلوری همچنین ممکن است از طریق مواد غذایی یا آب آلوده پخش شود.

درمان میکروب معده

عفونت‌های هلیکوباکترپیلوری معمولاً حداقل با دو آنتی‌بیوتیک مختلف هم‌زمان درمان می‌شوند تا از مقاومت باکتری در برابر یک آنتی‌بیوتیک خاص جلوگیری کنند. همچنین پزشک برای بهبود زخم معده شما داروی مهارکننده اسید را تجویز یا توصیه می‌کند.
داروهایی که می‌توانند اسید را سرکوب کنند عبارت‌اند از:

  • بازدارنده‌های پمپ پروتون (PPI). این داروها تولید اسید را در معده متوقف می‌کنند. چند نمونه از PPI تا عبارت‌اند از: امپرازول (Prilosec)، اگزومپرازول (نکسیوم)، لانزوپرازول (Prevacid) و پانتوپرازول (Protonix).
  • مسدودکننده‌های هیستامین (H-2). این داروها ماده‌ای به نام هیستامین را که باعث تولید اسید می‌شود، مسدود می‌کنند. یک مثال سایمتیدین (Tagamet HB) است.
  • سابسیلسیلات بیسموت. این دارو که بیشتر با نام تجاری Pepto-Bismol شناخته می‌شود، با پوشاندن زخم و محافظت از آن در برابر اسید معده عمل می‌کند.

پزشک شما ممکن است توصیه کند که حداقل چهار هفته پس از درمان، آزمایش H.pylori را انجام دهید. اگر آزمایشات نشان داد که درمان ناموفق بوده است، شما ممکن است یک دوره دیگر از درمان را با ترکیبی متفاوت از داروهای آنتی‌بیوتیک انجام دهید.

درمان میکروب معده به صورت طبیعی

پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها به حفظ تعادل بین باکتری‌های خوب و بد روده کمک می‌کنند.، مصرف پروبیوتیک ها قبل یا بعد از درمان استاندارد هلیکوباکتر پیلوری ممکن است سرعت ریشه‌کنی را بهبود بخشد. آنتی‌بیوتیک‌ها باکتری‌های خوب و بد معده را از بین می‌برند. پروبیوتیک ها به دوباره پر کردن باکتری‌های خوب کمک می‌کنند. همچنین ممکن است خطر ابتلا به رشد بیش‌ازحد مخمر را کاهش دهد. محققان شواهدی یافتند که نشان می‌دهد باکتری Lactobacillus acidophilus بهترین نتیجه را دارد.

چای سبز

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که چای سبز ممکن است به از بین بردن و کاهش رشد باکتری‌های هلیکوباکتر کمک کند. این مطالعه نشان داد که مصرف چای سبز قبل از عفونت، از التهاب معده جلوگیری می‌کند. مصرف چای در هنگام عفونت از شدت ورم معده می‌کاهد.

روغن‌زیتون

روغن‌زیتون همچنین ممکن است باکتری‌های H.pylori را درمان کند. مطالعه‌ای در سال 2007 نشان داد که روغن‌زیتون توانایی ضد باکتریایی شدیدی در برابر هشت سویه H.pylori دارد. سه مورد ازاین‌گونه‌ها به آنتی‌بیوتیک مقاوم هستند. روغن‌زیتون همچنین در اسید معده پایدار می‌ماند.
ریشه شیرین‌بیان
ریشه شیرین‌بیان یک درمان طبیعی رایج برای زخم معده است. همچنین ممکن است با H. pylori مبارزه کند. طبق نتایج یک مطالعه در سال 2009، ریشه شیرین‌بیان مستقیماً باکتری‌ها را از بین نمی‌برد، هرچند می‌تواند از چسبیدن آن به دیواره‌های سلول جلوگیری کند.

جوانه کلم بروکلی

ترکیبی در جوانه‌های کلم بروکلی به نام سولفورافان ممکن است در برابر H. pylori مؤثر باشد. تحقیقات روی موش و انسان نشان می‌دهد که این ماده التهاب معده را کاهش می‌دهد. همچنین ممکن است حملات باکتری‌ها و اثرات آن را کاهش دهد. یک مطالعه معتبر در مورد افراد مبتلابه دیابت نوع 2 و هلیکوباکترپیلوری نشان داد که پودر جوانه کلم بروکلی با باکتری‌ها مبارزه می‌کند. همچنین عوامل خطر قلبی عروقی را بهبود بخشید.

فتوتراپی

منابع معتبر نشان می‌دهند که H. pylori در برابر نور آسیب‌پذیر است. در نوردرمانی از نور ماورا بنفش برای از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری در معده استفاده می‌شود. محققان معتقدند که نوردرمانی مورداستفاده در معده بی خطر است. هنگامی‌که آنتی‌بیوتیک‌ها مؤثر نباشند ممکن است مفید باشد.

بیشتر بخوانید : بسته درمانی میکروب معده

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

در این مقاله در مورد میکروب معروف معده که به هلیکوباکتر پیلوری معروف است صحبت کردیم. این باکتری که به سلول‌های مخاطی دیواره معده حمله می‌کند باعث التهابات و بیشتر ناراحتی‌های گوارشی در انسان می‌گردد. پزشکان معمولاً استفاده از داروهای آنتی‌بیوتیک را در درمان این بیماری توصیه می‌کنند. همچنین درمان‌های گیاهی در این رابطه وجود دارد که می‌تواند برای از بین بردن باکتری مفید باشند ولی بهتر است به‌عنوان روشی تکمیلی مورداستفاده قرار گیرند و داروهای تجویزی پزشک در قدم اول مورداستفاده قرار گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا