درمان خارپاشنه

در این مقاله به علل و علائم التهاب پلانتار فاشیا، خار پاشنه و درمان های غیر جراحی و جراحی خار پاشنه و پیشگیری از ابتلا به آن می پردازیم.

خارپاشنه چیست؟

خار پاشنه یک رسوب کلسیم است که باعث بیرون زدگی استخوانی در زیر استخوان پاشنه می شود. در یک اشعه ایکس ، خار پاشنه می تواند تا نیم اینچ به جلو گسترش یابد. بدون وجود شواهد اشعه ایکس قابل تشخیص است، این بیماری گاهی اوقات به عنوان “سندرم خار پاشنه” شناخته می شود. اگرچه خار پاشنه اغلب بدون درد است، اما می تواند باعث درد پاشنه شود. آنها غالباً با فاسئیت کف پا یا التهاب دردناک باند رشته ای بافت همبند (فاسیای کف پا) همراه هستند. این ناحیه در امتداد پایین پا قرار گرفته و استخوان پاشنه را به انگشتان پا متصل می کند.

عوامل ایجاد کننده خار پاشنه

عوامل مختلفی ممکن است عامل ایجاد این عارضه باشد:

  • اشتباهات در  راه رفتن که فشار زیادی را روی استخوان پاشنه، رباط ها و اعصاب نزدیک پاشنه وارد می کند
  • دویدن یا آهسته دویدن به خصوص در سطوح سخت
  • کفش های نا مناسب، مخصوصاً کفش هایی که فاقد قوس مناسب هستند؛
  • اضافه وزن و چاقی و…

سایر عوامل خطرآفرین مرتبط با التهاب کف پا عبارتند از: افزایش سن، که باعث کاهش انعطاف پذیری ناحیه کف پا می شود و پد محافظ چربی پاشنه را نازک می کند. دیابت و اینکه  بیشتر روز را روی پاهای خود بگذرانید فعالیت های شدید بدنی در زمان کوتاه مانند پیاده روی و کوهنوردی شدید و…

علائم خار پاشنه

اغلبافراد مبتلا  هیچ علامتی ندارد. اما غالبا خار پاشنه همراه  با درد خفیف و یا مزمن همراه می باشد – به خصوص هنگام راه رفتن ، آهسته دویدن یا دویدن – در صورت ایجاد التهاب در نقطه تشکیل خار. جالب است بدانید به طور کلی ، علت درد مربوط به وجود خود خار پاشنه نیست بلکه به  آسیب ایجاد شده بافت نرم مرتبط با آن مربوط  است. بسیاری از افراد درد خار پاشنه و ورم کف پا را مانند چاقو یا سوزن  چسبیده به پایین پاهایشان هنگام اولین ایستادن صبح توصیف می کنند. آنها غالباً شکایت دارند که پس از ایستادن و بعد از مدت طولانی نشستن ، درد شدید برمی گردد.

علل التهاب پلانتار فاشیا و خار پاشنه

خار پاشنه هنگامی ایجاد می شود که رسوبات کلسیم در زیر استخوان پاشنه جمع می شود، این فرآیند معمولاً در طی چند ماه اتفاق می افتد. خار پاشنه اغلب به دلیل کشیدگی عضلات پا و رباط ها، کشش فاشیای کف پا و پارگی مکرر غشایی است که استخوان پاشنه را می پوشاند. خار پاشنه مخصوصاً در بین ورزشکارانی دیده می شود که فعالیت آنها شامل مقدار زیادی دویدن و پریدن است.

درمان های مرسوم خار پاشنه

روش های مرسوم خار پاشنه بیشتر بر مبنای استفاده از هورمون ها و داروهای ضد التهاب و درد است که عموما در ابتدا اثرات تسکینی خوبی ظاهر میکنند ولی پس از مدتی عملکرد آنها ضعیف شده و یا نیاز به مصرف دوز بیشتر و حتی ممکن است کاملا بی اثر گردند.

درمان های غیر جراحی خار پاشنه

استراحت کردن به تنهایی ممکن است روش خوبی برای تسکین درد یا بهبود خار پاشنه نباشد . حتی درصورت پیادهروی بعد از خواب شبانه  ممکن است احساس درد بدتر شود زیرا ناگهان ناحیه کف پا ، که در هنگام خواب  کشیده شده بود  منقبض شده و بر روی پاشنه پا جمع می گردد.

درد اغلب با  قدم زدن بیشتر به مرور  کاهش می یابد. اما ممکن است پس از استراحت طولانی مدت یا پیاده روی گسترده ، بازگشت  درد را احساس کنید. اگر درد پاشنه دارید که بیش از یک ماه ادامه دارد ، می توانی بایک فیزیوتراپ یا متخصص طب ورزشی مشورت کنید. آنها ممکن است درمان هایی مانند: تمرینات کششی (مخصوصا مربوط به پلانتار فاشیا)، توصیه  به پوشیدن کفش های ضربه گیر و یا پد های ژله ای کف کفش توصیه کنند  ویا برخی مواقع توصیه و استفاده از  داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن (Tylenol) ، ایبوپروفن (Advil) یا ناپروکسن ممکن است (Aleve) پاسخ دهد.

در برخی موارد ، تزریق کورتیکواستروئید برای تسکین التهاب در ناحیه پلانتار فاشیا انجام می شود.

جراحی خار پاشنه

بیش از 90 درصد افراد با درمان های غیر جراحی بهتر می شوند. درمان های ابتدایی علائم خار پاشنه را پس از یک دوره 9 تا 12 ماهه درمان می کند. در غیر اینصورت ممکن است جراحی برای تسکین درد و بازیابی تحرک لازم باشد.

تکنیک های جراحی عبارتند از: باز کردن و کشش تاندون  فاسیا کف پا، و یا  از بین بردن و برداشتن خار باشد آزمایشات یا معاینات قبل از جراحی برای شناسایی بهترین گزینه های انجام جراحی  مورد نیاز است و رعایت توصیه های بعد از جراحی در مورد استراحت ، استفاده از یخ ، فشرده سازی ، بسیار مهم است.

در بعضی موارد ، ممکن است لازم باشد بیماران بعد از جراحی از بانداژ، آتل، گچ، کفش جراحی، عصا یا واکر استفاده کنند. عوارض احتمالی جراحی پاشنه پا شامل درد عصب ، درد مکرر پاشنه ، بی حسی دائمی ناحیه ، عفونت و زخم است. علاوه بر این، با آزاد شدن فاسیای کف پا، خطر بی ثباتی و عدم تعادل، گرفتگی پا، استرس و التهاب التهاب وجود دارد.

هم اکنون در شرکت کرویا موفق به اختراع پماد خارپاشنه برای درمان این بیماری شده ایم. برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های شرکت در انتهای صفحه تماس بگیرید.

مطالعه بیشتر: معرفی بسته درمانی خارپاشنه کرویا

درمان سنتی خارپاشنه

درمان سنتی خارپاشنه بر این اساس استوار است که دردی که در موقع استراحت و شبها تشدید می شود .عموما التهابات منشاء سرما داشته و بنابراین با استفاده از گرم کردن و استفاده از پماد ها و روغن های موضعی که موجب گرم کردن می‌شود درد تسکین پیدا می‌کند.توصیه می شود که از روغن های گرم مانند روغن کنجد ،روغن زیتون و روغن سیاه دانه ، همچنین تا یک ساعت قبل از خواب از روغن شترمرغ استفاده شده و با پارچه یا جوراب نخی تا صبح پوشانده شود.توصیه می‌شود که ماساژ با روغن های سیاه دانه روغن کنجد روغن زیتون و یا استفاده از ترکیب انها علاوه بر کف پا بر روی تاندون آشیل نیز استفاده شود.

درمان خارپاشنه با سرکه سیب

استفاده از سرکه سیب در بسیاری از صدمات اندام تحتانی از جمله دردهای سیاتیکی و همچنین خارپاشنه توصیه شده است .توصیه می شود سرکه سیب به همراه با نمک مخلوط شده در آب گرم رقیق شود ، به مدت نیم ساعت حداقل بر روی پاها قرار گیرد و بعد از آن بدون اینکه پا شسته شود توسط جوراب پوشانده شده و تا صبح در جوراب باقی بماند .

درمان خارپاشنه با گوجه فرنگی

گوجه فرنگی علاوه بر مصرف خوراکی دارای خواص بی شمار درمانی است. این خواص درمانی بیشتر به دلیل دانه های گوجه فرنگی است. گوجه فرنگی در بهبود درد و درمان خار پاشنه موثر است. برای کاهش درد خار پاشنه می توانید کمی آب گوجه فرنگی را در محل درد اعمال کرده و منتظر باشید که درد ناشی از آن کشیده شود.

درمان خارپاشنه با کاکتوس

نوعی کاکتوس وجود دارد که به آن زبان مادر شوهر هم می گویند و اثرات درمانی دارد. این گیاه از دسته گیاهانی است که معمولا در سرتاسر سال سبز است و با برگ های تیغ دار خود در درمان برخی بیماری ها در طب سنتی استفاده می شود.

کاکتوس، از جمله گیاهانی است که دارای قابلیت انعطاف پذیری بالایی بوده و با هر نوع شرایط آب و هوایی سازگار بوده و مقاوم است.

مقاومت این گیاه، همان اثر بخشی دارویی آن محسوب می شود. یکی از روشهای درمان گیاهی خارپاشنه ، استفاده از کاکتوس است. شما می توانید برگ های این گیاه را تکه تکه کرده و بر روی محل درد قراردهید.

همچنین می توانید برای اثر دهی بیشتر این گیاه، کمی روغن زیتون گرم شده به آن مالیده و روی خار پاشنه گذاشته و محل را با پارچه ای تمیز ببندید. از این درمان از زمان های قدیم برای تسکین درد های مختلف استفاده می شد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنها کرم درمان خارپاشنه در دنیا با شرکت کرویا

برای جلوگیری از پیشرفت بیماری هر چه سریعتر روند درمان دارویی را شروع کنید.