Empty cart

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.

مقل ازرق، از کاربرد تا روش مصرف (مقاله جامع)

مقل ازرق
تصویری از مقل ازرق با کیفیت به همراه یک شیشه عصاره مقل ازرق

مقل یا مقل ازرق چیست؟

کلمه مقل مشترکا به دو نوع دارو اطلاق می گردد. اولی: مقل مکی، که میوه نوعی درخت است و فعلا در موردش صحبت نمیکنیم. دیگری مقل یهود، که اطبای زمان ما آن را مقل ازرق می نامند. که دو نوع از آنرا می شناسیم که یکی از آنها را صقلی می نامیم و دیگری را عربی.

معرفی انواع مقل ازرق بصورت نموداری

مقصود ما از مقل یهود، صمغی است که در کشور مغرب می روید و رنگ آن آبی است. (در زیر نور آفتاب به رنگ آبی می زند). مقل صقلی رنگش سیاه بوده و از نوع عربی نرم تر است.

تشخیص مقل ازرق با کیفیت و اصل

بهترین کیفیت انواع مقل آن است که از سنگ و خار و خاشاک پاک باش. و قوامی شبیه آدامس (منظور شیره سقز) داشته باشد. طعم مقل تلخ است و هرچه کهنه تر باشد تلخ تر شده و تیزی و تندی آن بیشتر می گردد.

مقل اصل، به راحتی در مایعات حل گردد (البته این صمغ به طور کامل حل نمی شود منتهی مقداری از آن در محلول آبی یا آبی الکلی و یا بزاق دهان حل شده و بطور موقت شیری رنگ می شود و از این خصوصیت فیزیکی می توان پی به انواع اصلی و تقلبی آن برد).

درک مزاج و طبع مقل ازرق

مقل یهود به علت وجود هوائیت زیاد و حرارت سوخته جزء خاکی -که سبب تلخی آن است – به تردید مزاج گرمی دارد و نیز حتما محلل و ملطف است. و نیز به خاطر وجود چربی موجود در آن (در ظاهر مقل در موقع لمس مقداری چربناکی احساس می گردد) حتما ملین است.

به خاطر هوائیت موجود در آن خشکی آن خیلی زیاد نیست. در نتیجه خشکی زیادی در بدن ایجاد نمی کند. البته هر مقدار کهنه تر بشد خشک کنندگی اش بیشتر می شود. چون در حین کهنگی خاصیت تحلیل آن بیشتر شده و خشکی اش بیشتر می گردد. و نیز به خاطر اینکه در حین کهنه شدن مائیت آن کمتر شده و جزء آتشین بیشتر می گردد. و طعمش میل به تندی و تیزی می کند و نیز نرم کنندگی اش کمتر می گردد.

خواص مقل ازرق

قطعا این دارو  لایه بردار (جلاء) و باز کننده است، زیرا تلخی موجود در آن گواه است. حتما تسکین دهنده درد هست؛ به خاطر تحلیل مواد موجود در اعضاء درد ها را ساکت می کند. و حتما پزنده فضولات (مواد دفعی بدن) نیز می باشد.  به خاطر حرارت موجود در آن بطور جدی می تواند برای ورم ها (داخلی و خارجی ) بسیار مفید باشد. (به خاطر خاصیت پزندگی، دردها را تسکین میدهد و ورم ها را درمان میکند ). و نیز خون جامد را روان کرده و به همین خاطر در پاکسازی عروق بی نهایت می تواند موثر باشد.

بی تردید باز کنندگی مقل در اوج خودش است. زیرا وجود سه خاصیت لایه برداری، تحلیل و تلطیف را با خود دارد. و تلطیف آن همراه با نفوذ کنندگی است. (به خصوص کهنه آن، چرا که همراه با تلخی ، تندی هم پیدا می کند). باز کنندگی مقل، قوی بوده و بدون شک مدر بول (ادرار آور) است. به خاطر تلخی اش بدون شک به شدت لایه بردار و پاک کننده است.  نفوذ کننده به شدت بوده و بدون شک سنگ شکن بی نظیری هم خواهد بود.

تاثیر  مقل برای اعضای فوقانی  بدن و اعضای سینه

مقل به علت زیادی خاصیت نرمی بخشی و حل کنندگی اش برای حل کردن و از بین بردن اورام (ورم ها) سفت بسیار مفید است.

خصوصاً اگر با آب بزاق شخص در حالت روزه داری یا  شخص در حالت ناشتا مخلوط گردد و سپس قورت داده شود. (به سبب این است که آب بزاق شخص در وقت روزه داری علت بالا بودن حرارت سبب بالا رفتن حرارت دارو شده  و خاصیت نرمی بخشی آن را افزایش می دهد).

و نیز ورم های سخت و سرد را از بین میبرد  به خصوص ورم های داخل بدن را و اگر با سرکه مخلوط گردد سعف (خشک ریشه یا زخم های مزمن موجود بر سر) را به صورت مصرف ضمادی از بین می برد. مصرف خوراکی آن به عنوان یک دارو  برای قطع ریزش رطوبات (نزلات)  از سر به چشم  استفاده می گردد.

به خاطر جوهر لطیفی که دارد قدرت نفوذ به داخل سینه را داشته و در صورت تداوم مصرف تاثیر آن بر  اعضای موجود در قفسه سینه قوی است و به همین خاطر جهت رفع سرفه های کهنه بسیار مفید و اثرگذار است.

 خواص مقل ازرق برای ریه

به خاطر خاصیت نرمی بخشی  و ایجاد حالت پختگی که در ماده می کند و نیز به همین خاطر برای تنگی نفس و آسم  و انتصاب نفس (بیماری که انسان قادر به نفس کشیدن نیست مگر آنکه راست نشسته گردن  راست کرده   و سر را بالا کند) و مجاری ریه را باز می کند.

همه اینها به خاطر ایجاد پختگی است که در مواد ایجاد کننده بیماری می کند و نیز خروج خلط را با سرفه تسهیل می‌کند و هر آنچه زخم  عفونت و چرک در ریه  باشد را دفع می کند. به همین خاطر جهت زخم های موجود در سینه و ریه بسیار مفید است و برای ورم های موجود در قصبه الریه ( اندام غضروف مانند موجود در ریه) نیز مفید می باشد ودرد های موجود را  نیز  به خاطر از بین بردن عوامل بیماری زا از بین می برد و نیز درد های موجود در سینه و پرده های ریه را ساکت می کند.

خواص مقل برای زیر چشم و پوست

به خاطر قدرت نرم کنندگی و تحلیل خون جامد زیر چشم ها (کبودی زیر چشم) در نواحی دیگر پوست را برطرف میکند و  نیز سایر لک های شبیه به این را نیز برطرف می کند. اگر با  روغن و شیره انگور و مقداری عرق نعنا مخلوط گردد، پف و ورم در قسمت های مختلف پوست را از بین می برد. اگر با بزاق شخص روزه دار مخلوط گردد سردرد و درد در پلک را از بین میبرد. ونیز سفیدی موجود در پلک را می کشد.

تاثیر مقل بر گوارش و اندام های دفعی بدن

معرفی برخی از خواص گوارشی مقل ازرق

مقل ازرق با  قدرت تحلیل(حل کنندگی یا از بین برندگی)  و نرم کنندگی اش ورم های موجود در معده را از بین برده و ورم های موجود در کبد و روده ها نقاط دستگاه گوارش را به خوبی از بین می برد. دل پیچ را ساکت کرده و نیز بادشکن قوی به شمار می رود. ناحیه مقعد را به خوبی تقویت کرده و برای زحیر( نوعی بیماری روده ای) مفید است.

از خصوصیات این دارو این است که ورم ها (کیست ها)، درد تخمدان و بیضه ها را از بین میبرد. وقتی خورده شود بلغم را دفع می کند  و میزان مصرف آن یک تا دو درهم است البته اگر به تنهایی مصرف گردد اگر همراه با سایر داروها مصرف گردد این میزان به نصف درهم کاهش می یابد.

از دیگر خواص آن مدر بودن و قاعده آور بودن آن است (خاطر خاصیت بازکنندگی ای یا تفتیح). سنگ کلیه را با لایه برداری و نفوذ کنندگی( به خاطر حضور مواد تلخ آن) از بین می برد. (در این مورد کهنه ان بهتر عمل میکند – به خاطر زیاد تر بودن گرمی و گزندگی اش). گفته می‌شود که قدرت جنسی را نیز زیاد می کند.

زایمان را راحت کرده و جنین را بیرون می فرستد( مصرف به صورت فرزجه). و این خواص را با خوردن و یا دود دادن اش نیز به خوبی انجام میدهد. انسدادهای موجود در کلیه و مثانه را نیز به خوبی باز می‌کند. اگر به صورت خارجی بر روی بواسیر گذاشته شود دانه های بواسیری را به خوبی برطرف می کند.

اگر مقل  در شیره انگور پخته شود برای بواسیر و زگیل مناسب است و به خاطر خاصیت نرمی بخشی که دارد برای از بین بردن واریکوسل(ادره الماء) مفید بوده و دهانه رحم را اگر بسته شده باشد به خوبی باز می‌کند و نیز میلان رحم(  جابه جایی رحم که ممکن است  افتادگی رحم نیز در بر بگیرد) و نیز جهت انضمام رحم(  چسبندگی رحم)  نیز مفید است.

به خاطر خاصیت خشک کنندگی و پاک کنندگی  و قاعده آوری رحم را به خوبی پاک و تمیز میکند  و نیز مثانه را به خاطر خاصیت ادرار آوری پاک میکند و نیز خون حیض بند آمده به سبب احتباس اخلاط غلیظ( امتلا اخلاط)  باز می کند. به خاطر خصوصیت لطیف کنندگی و باز کنندگی فضولات غلیظ گیر افتاده  در روده بزرگ را پاک کرده و باعث سهولت دفع می شود. تب موجود در اطفال را  به تنهایی از میان می برد ونیز ورم  بیضه را به خوبی در همه سنین برطرف میکند.

کاربرد و خواص دیگر مقل ازرق

خاصیت نرمی بخشی برای سختی و سفتی همه اندام های بدن مفید است  به خصوص سفتی اعصاب و به خوبی آنها را گرم میکند انسداد های عصبی را خوبی باز کرده ورم های سفت و قدیمی و  سوداوی را به خوبی درمان میکند(ورم های خارجی و داخلی).

مصرف  خوراکی مقل  جهت گزش گزندگان، کزاز  و بادهای غلیظ و سفتی روده  و سایر اندام ها مفید است  اگر با آب گرم نوشیده شود و بر روی ورم های سفت  ضماد شود  آنها را نرم میکند.

از جمله خواص دیگر مقل  بهبود طاعون است  و گفته می شود که چاق کننده است و این البته به خاطر خاصیت غذایی  آن نیست  بلکه به خاطر ایجاد نرمی است. اگر مقل  ساییده شده و با آب باقلا پخته شود و موضع زگیل با آن شسته شود و این عمل تکرار گردد زگیل را برطرف میکند و نیز جهت فتق مناسب است.

بهترین روش استفاده از مقل ازرق

مقل به علت سنگینی، هضم طولانی و سختی دارد. از این رو شیره آن (در طب نوین به روش عصاره گیری) بهترین روش استفاده آن است. طی پژوهش های انجام شده در پارک علم و فناوری در بستر شرکت دانش بنیان کرویا، بهترین روش عصاره گیری از مقل ابداع شده است. بطریق آن مقل خالص و بدون آلودگی که برای معده به راحتی قابل هضم است، تهیه شده است.

این محصول تحت عنوان “عصاره مقل ازرق کرویا” قابل تهیه کردن است. برای سفارش از طریق سایت به این صفحه مراجعه کنید یا روی عکس عصاره مقل ازرقِ بالا بزنید.

68 نظر

من چطور میتونم خریدکنم ازتون

پاسخ
بابک عزتی رنجبر نویسنده می 27, 2023

از طریق سایت کرویا

پاسخ

سلام آیا همزمان مصرف دمنوش،کاسنی وشاهتره به هنگام صبح میشه میشه بعداز نیم ساعت از قرص مقل ازرق استفاده کرد؟
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

پاسخ
بابک عزتی رنجبر نویسنده فوریه 21, 2023

سلام بله مشکلی ندارد

پاسخ

سلام برای کیست پستان وکیست رحم خوب هست مقل ازرق؟

پاسخ
بابک عزتی رنجبر نویسنده دسامبر 26, 2022

سلام خیر باید قطره فراسیون را مصرف کنید.

پاسخ

باسلام
آیا میشه مادر که به نوزاد شیر میده استفاده کنه که شیرش ببره و باد نداشته باشه

پاسخ
بابک عزتی رنجبر نویسنده دسامبر 26, 2022

سلام خیر مصرف در دوران شیردهی ممنوع هست.

پاسخ

سلام ….آیا قرص مقل ازرق واسه جوش صورت و بدن خوبه …میشه عوارضش رو هم بگید ممنون میشم

پاسخ
کرویا نویسنده دسامبر 19, 2022

سلام ممکنه مفید باشه ولی ما تست نکردیم تا حالا.
عوارضی گزارش نشده تا الان

پاسخ

من فکر میکردم کاربرد اصلی این دارو، خونسازی هست🤔

پاسخ
ناشناس ژوئن 19, 2022

سلام ایا مقل برای دیابت هم مفیده؟

پاسخ
کرویا نویسنده ژوئن 25, 2022

سلام بله تاثیر بسیار زیادی داره

پاسخ

برای نازایی وتنبلی تخمدان هم خوبه ؟؟ برای عفونت واژن چطور؟؟؟،وطریقه استفادشم بگیدلطفا؟

پاسخ
کرویا نویسنده نوامبر 2, 2021

برای تنبلی تخمدان عصاره گیاه فراسیون پیشنهاد می کنیم و برای عفونت واژن بسته عفونت را امتحان فرمایید.

پاسخ

میتونم برای خار پاشنه استفاده کنم و طریقه مصرفش را بفرمایید !
من شاک ویو و لیزر و فیزیو و طب سوزنی را ۲۰جلسه انجام دادم نتیجه نگرفتم دو بار هم کورتن تزریق کردم 😭😭

پاسخ
کرویا نویسنده سپتامبر 19, 2021

بله اثر مثبتی دارد.
اگرعکس دارید برای ما ارسال کنید تا بررسی کنیم اما بصورت کلی در کنار کرم خار پاشنه میتونه فوق العاده باشه.

پاسخ
ناشناس می 10, 2023

سلام دخترم روماتیسم دار مقل داره میخوره خوبه براش

پاسخ
بابک عزتی رنجبر نویسنده می 15, 2023

بله

پاسخ

اگه میتونین بیاین کاشان دکتر طب سوزنی میشناسم برطرف میکنه میتونین تماس بگیرین تو اینستا هم دارن پیج دکتر حکیمی

پاسخ

بنظرم شما برا درمان خارپاشنه از زالو استفاده کنید خیلی بهتر اثر میکنه
برا اینکار میتونید از یک متخصص طب اسلامی کمک بگیرید

پاسخ

بدترین کار تزریق کورتن است بهترین روش که بارها مفید بودن آنرا دیده ام و تجربه داشته ام استفاده از زالو در درمان قطعی خار پاشنه است فوق العاده موثر است

پاسخ

سلام برای خارپاشنه زیر پاهات توپ تنیس بزار و همش زیر پاهات غلت بده خیلی کمک میکنه به خارپاشنه اول کف پاهاتو روغن سیاه دانه یا روغن زیتون بمال بدش با توپ اینکارو انجام بده حداقل روزی چندساعت اینکارو انجام بده ان شاءالله خوب میشی توکل بخدا

پاسخ
بهار اردیبهشت آگوست 24, 2021

سلام ایا مقل برای پادرد وارتروز مفید هست؟
باتشکر

پاسخ
کرویا نویسنده آگوست 24, 2021

سلام خانم اردیبهشت
این محصول کاربرد جدی برای آرتروز دارد. کاربرد های این دارو را در این صفحه بررسی کنید:
کاربرد مقل ازرق کرویا
با آرزوی سلامت و موفقیت

پاسخ
محمدرضا آگوست 9, 2021

باسلام مقل ازرق برای از بین بردن اسید میده مفید هست یاخیر

پاسخ
کرویا نویسنده آگوست 11, 2021

خیر کاربردی از این بابت ندارد.

پاسخ

ایاازاین گیاه برای فیبروم رحمی میشه استفاده کرد، طرزاستفاده خودش نه عصاره ش چه جوریه

پاسخ
کرویا نویسنده آگوست 11, 2021

همراه با عصاره فراسیون بله
بشرطی نداشتن خونریزی و لک بینی

پاسخ

سلام از کرم خار پاشنه وشربت عصاره مقل ازرق برای التهاب پاشنه پام دارم استفاده میکنم البته ۴ شب شده از بطری یخ زده وفیزیوتراپی هم دارم استفاده میکنم ولی هنوز به نتیجه کامل

پاسخ
کرویا نویسنده مارس 13, 2021

سلام بسیار زود هست برای نتیجه گیری ، حتما مصرف را ادامه بدید

پاسخ
اصفهانی فوریه 26, 2021

سلام برای رفع دردوسوزش وخونریزی بعدازاجابت مزاج چگونه ازمقل ازرق استفاده کنم؟
ایادودمقل ازرق تاثیری داره واگه داره چقدر،روزی چن بارانجام دهم
ممنون میشم جواب بدید

پاسخ
کرویا نویسنده فوریه 27, 2021

سلام متاسفانه تاثیر مقل ازرق بر مواردی که نوشتید ثابت نشده است.

پاسخ

سلام ایا مقل برای پادرد وارتروز مفید هست

پاسخ
کرویا نویسنده آگوست 24, 2021

بله برای این محصول کاربرد جدی دارد.

پاسخ

سلام من شنیدم چریش خوبه

پاسخ

سلام برای عصب سیاتیک خوب هست از کجا باید تهیه کنیم من بابام یک ماه سوزش در قسمت پا دارن ام آر آی هم گرفتیم گفتن سیاتیک هست

پاسخ
کرویا نویسنده فوریه 27, 2021

سلام متاسفانه تاثیر مقل ازرق بر سیاتیک ثابت نشده است.

پاسخ
سعید کریمی فوریه 13, 2021

سلام
من مادرم در گردنشون
خارگردنی دارند
و گفتند باید جراحی کنند
آیا گزاشتن این ماده روی گردنشون تاثیری در نرم کردن این خار داره
و آیا عوارضی داره متشکر؟

پاسخ
کرویا نویسنده فوریه 13, 2021

سلام عوارضی ندارد و به احتمال قوی موثر خواهد بود. خار گردن هم یک نوع التهاب هست و مقل ازرق بسیار عالی هست برای این نوع التهاب البته کرم خارپاشنه ما را تهیه کنید که از مقل ازرق درست شده

پاسخ

۹سلام بعدازعمل رحم وتخمدان با مصرف زیاد کلسیم دچار کم خونی شدید شده ام به من مصرف قرص مقل ازرق توصیه شده با خوردنش گر میگیرم وخیلی عرق میکنم البته باخوردن هرگرمیی داغ میکنم ۵۸ ساله ام چه کنم

پاسخ
کرویا نویسنده آگوست 11, 2021

از گیاه پنج انگشت تا اتمام و رفع مشکل گر گرفتگی بصورت دمنوش مصرف کنند

پاسخ

ایااین دارو براکمبودپلاکت مفیداست

پاسخ

ملک ازرق در حقیقت باد بر است و در درمان هر بیماری همراه با داروهای دیگر کاربرد موثری دارد. ازجمله
بواسیر کمر درد یبوست و مشکلات گوارشی زونا و…

پاسخ

این مقل برای کسانی که پیوندکلیه شدن مضرنیست البته ۲۰سال ازپیوندگذشته

پاسخ
کرویا نویسنده فوریه 13, 2021

خیر مضر نیست

پاسخ

ایا این گیاه مقل ارزق برای ترک اعتیاد ب مواد مخدر کارایی داره . ممنون از شما و توضیحات شما

پاسخ
امیر حسین آگوست 11, 2021

سلام.اینطور که میشه مثل بعض عطاری ها وقتی یه چیزی خواصی داره برای هم تجویز بکنند خب اینطور یعنی این برای همه خوبه و همه این ها رو درمان میکنه؟! طبیب حاذق باید طبق طبع بیماری و علت بیماری تجویز کنه

پاسخ
کرویا نویسنده آگوست 11, 2021

درست است. نظر به درمان بیماری، با در نظر گرفتن طبع بیمار باید مصرف شود. در نظر داشته باشید برای مشاوره در این باره میتوانید در صفحه معرفی مقل ازرق کرویا شماره خود را برای دریافت مشاوره ثبت کنید.

پاسخ

لطفا مصرف صحیحش رو هم‌بفرمایید
من پسرم حساسیت داره و به شدت سرفه میکند چه جوری براش استفاده کنم؟

پاسخ
کرویا نویسنده اکتبر 18, 2020

نحوه مصرف در صفحه مقل ازرق در فروشگاه سایت نوشته شده

پاسخ

دارو امام کاظم (ع)استفاده کنید
سرفه رو خوب میکند

پاسخ

سلام من این گیاه رو از کجا تهیه کنم،ممنون میشم جواب بدین

پاسخ
کرویا نویسنده سپتامبر 13, 2020

سلام عصاره این گیاه در صفحه فروشگاه کرویا قابل خرید است اما خود این گیاه به راحتی در دسترس برای خرید نیست

پاسخ

من از عطاری خریدم خیلی هم راحت در دسترس بود

پاسخ
بنده خدا آگوست 7, 2021

سلام. به نوزادان هم برای از بین بردن دل درد و دل پیچه و دفع گاز میتونیم بدیم؟

پاسخ
کرویا نویسنده آگوست 11, 2021

خیر ممنوعیت دارد. اساسا به نوزادان نباید خودسرانه فراورده های درمانی مگر به نظر جد پزشک متخصص داد.

پاسخ
______ ____ ____ ____ سپتامبر 11, 2020

______ ___

پاسخ

میتونی تا یک ماه آجر داغ کنی بزاری لای حوله بزاری پشت پا صبح و شب حتما خار پاشنه بهبود پیدا میکنه

پاسخ
کرویا نویسنده اکتبر 4, 2021

برای درمان خارپاشنه می توانید از کرم خارپاشنه کرویا استفاده کنید. روش های درمانی این چنینی فاقد ریشه علمی هستند.

پاسخ
شهریار باغ چی سپتامبر 10, 2020

سلام توضیح شما درباره خواص و نحوه درمان مقل ازرق کامل و دقیق جامع و مفید بود

پاسخ
شهریار باغ چی سپتامبر 10, 2020

سلام توضیح شما درباره مقل ازرق کامل بود

پاسخ
مریم رامه جولای 1, 2020

سلام به نظرم این دارو رو باید در درمان بیماری کرونا تست کنند.

پاسخ

Bonjour
Je souhaite commander ce médicaments.
Comment je peux l’obtenir ?
Merci

پاسخ
کرویا نویسنده می 30, 2020

Bonjour
Certes, nous pouvons envoyer ce que vous voulez. Habitez-vous en France?

پاسخ

با سلام و تشکر*
و همچنین مقل ازرق قوای ماسکه سیستم گوارشی را تقویت کرده و جهت تقویت معده و دفع و رفع اسهال بسیار نافع است و قابض میباشد

پاسخ
کرویا نویسنده می 6, 2020

با سلام و تشکر از همراهی شما

پاسخ
مریم رامه جولای 1, 2020

سلام به نظرم این دارو رو باید در درمان بیماری کرونا تست کنند.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

بالا
خواص مقل ازرق کرویا

شما در حال نسخه تخصصی مقاله مقل ازرق هستید، توصیه میکنیم مقاله معرفی خواص و کاربردهای مقل ازرق کرویا را نیز مطالعه کنید 👇